Success åker till ALE-Hästspa i slutet på januari 2010.
Där stannar han 1,5 månad på träning. Dagarna består av att skritta och trava i bassäng, på ett rullband. Därefter duscha och torka sig torr i ett solarie. Han blev även skrittad av "Susanne´på ALE- Spa" flera dagar i veckan.
Success jobbade på jättebra redan från start, och tog "simm-träningen på största allvar. Han fick besök flera ggr, av sina gamla ägare och tränare. De lade märke till att han trivdes. För Succe tittade på dem stolt, samtidigt som han travade på i bassängen.
Tiden gick snabbt och jag kunde koncentrera mig på "min egna träning".
Den bestod av: Gym 2 ggr/vecka, Simning 1-2 grr/vecka, Power-yoga 90 min/vecka pluss Power-walk 5-6 dagar/vecka.
Allt detta efter att ha fått fantastisk hjälp av min sjuk-gymnast med att stärka och träna upp min trasiga rygg.
Idag kan jag både rida, tävla och mocka UTAN rygg-bältet ! ! !
Den 11 Mars kommer Succe hem igen. Vältränad och fin, men med en liten förkylning i bagaget. Hosta o lite feber resulterade i Hippotrim i en vecka. Det tog ett bra tag innan allt snor försvann - Så inte förrän i April kunde jag börja ta upp träningen på Success igen.